אזור צפון הודו הוא בין הידועים בעולם, ובצדק: בצפון הודו מתנוסס רכז ההרים הכי גבוה בעולם, רכס הרי ההימלאיה, שמפריד את הודו משכנותיה הצפוניות (סין = אזור טיבט) ובהמשך שלו (שכבר שייך לנפאל וטיבט) מכיל את הפסגה הגבוהה בעולם, האוורסט. רכס בעל משמעות היסטורית וטבעית בלתי ניתנת לחיקוי, ובעיקר – אזור מדהים ביופיו. הרים גבוהים, שלג, קר, אגמים, צמחייה, נופים, חיות בר… חווית הטיול בצפון הודו נדמית כמו טיול בעולם אחר לחלוטין. כדי לחוות את צפון הודו לעומק ולהרגיש את החיבור העמוק לנוף ולטבע באזור מומלץ לקחת טרקים בצפון הודו בהם תוכלו לחוש את הטבע דרך הרגליים ולהנות מהסיפוק של מסע ארוך ומאתגר.

טרקים בצפון הודו

אספנו עבורכם 10 מסלולי הליכה שאנחנו אוהבים במיוחד בצפון הודו.
מי יודע, אולי אחרי שתחוו כמה טרקים באוויר ההרים המשכר תתמכרו לחיפוש אחר הטרק הבא 😉

 

טרקים בצפון הודו – אוטרנצ’ל

 

טרק דודיטל – אוטרנצ’ל (אוטראקהאנד) Dodital Trek, Uttaranchal

אזור אוטרנצ’ל הוא בין היפים והמיוחדים במדינה. המיקום הצפוני וההררי, הימצאן של ערים קדושות אליהן עולים מאמינים רבים לרגל, והימצאות מקורות נהר הגנגס הופכים אותו למקום נפלא לטרקים משמעותיים.

הטרק הראשון, ואחד ידידותי למתחילים, הוא טרק דודיטל. מדובר במסלול הליכה פשוט יחסית שמושך מטיילים רבים שמעוניינים להנות משילוב של יערות, צמחייה, אגם דודיטל ונוף קסום. באזור האגם תמצאו דגי טרוטה זהובה וצמחייה ענפה, ולצדו ניצב מקדש לגנאשה.

את המסלול תתחילו בסנגמצ’אטי, תעברו בעיירות אגודה ומנג’הי ותסיימו באגם דודיטל. אם תבחרו לעשות אותו בחורף תגלו שהאזור מלא בשלג שהופך את המסלול לאגדה.

טרק הר קי דון – אוטרנצ’ל (אוטראקהאנד) Har Ki Dun Trek, Uttaranchal

עוד אחד מהטרקים היפהפיים שאזור אוטרנצ’ל מעניק לנו. הפעם מדובר באזור שנקרא “עמק האלוהים” – שם שהולם אותו במיוחד. העמק ניצב בגובה של 3,500 ק”מ והוא פסטורלי להפליא. במהלך המסלול תהלכו בין עצי ערבה, ערמון ואגוז, שטחי מרעה, שדות, כפרים קטנים ושמיים כחולים וצלולים. במהלך החורף האזור מתכסה בשלג תחת השמיים הפתוחים, מחזה שכדאי לחוות.

מסלול לא מורכב שמתאים למי שמחפש חיבור בלתי אמצעי לטבע.

 

טרק עמק סנדרדההונגה, אוטראקהאנד Sunderdhunga Valley Trek, Uttarakhand

חולמים לראות קרחון מלמטה למעלה? זה הטרק המושלם בשבילכם. כוונו להגיע לעמק סנדרדההונגה, בו תמצאו מספר דברים: את הכפר הנידח ג’טולי, מדרונות תלולים, גשרים עתיקים, עמקים ושדות – ובסופו גם את הקרחון המרשים. המסלול מתאים בכל עונה.

 

טרקים בצפון הודו – לדאק

 

טרק נהר צ’דאר – לדאק Chadar River Trek, Ladakh

טריטוריית לדאק היא מהמקומות המבודדים והגבוהים ביותר בהודו, והיא מתאפיינת באוכלוסייה חקלאית קטנה והמון קרח שמצד אחד מפריד אותה מהמודרנה (וגורם לילדים ללכת במשך שעות ארוכים בנתיבים מסוכנים כדי להגיע לבית הספר) ומצד שני הופך אותה למקום יפהפה ומרתק מכל בחינה. שווה ביקור, ואם אתם הרפתקנים מספיק – שווה גם לצאת לטרקים באזור. הנתיבים אמנם קשוחים במיוחד אבל אלו שיעזו לנסות יזכו למסלול של פעם בחיים.

בנתיב נהר צ’דאר תלכו בין נקיקים ועל גבי נהר זנסקר וצ’דאר הקפואים. הקניונים וגושי הקרח יוצרים נוף שובה לב אך מסוכן, ובמהלך המסלול תידרשו לחצות מים קרים ולהסתכן בנפילות ובנפילות קרח. אך האתגר הופך את כל העסק למיוחד בהרבה. אם החלטתם לעשות את זה, המסלול המומלץ מתחיל בעיירה צ’ילינג, ממשיך לטילאת סומדו, עוד כ-10 ק”מ לשינגרה קומה, 14 ק”מ לטיב וסיום בנראק – עם מפל נראק המפורסם והעיירה שלצדו.

טרק נמר השלג, לדאק

אחד מהחיפושים המפורסמים בהודו הוא אחר נמר השלג. או למטרות ציד לא חוקיות, לצערנו, או רק כדי לזכות ולראות את החיה החמקמקה הזו. באזור לדאק ליד רומבאק תוכלו לצאת לטרק הררי בחיפוש אחריו. אם יתמזל מזלכם, ייתכן שתצליחו לפגוש נמר שלג במהלך הטרק – וגם אם לא, הטבע והכפרים בדרך שווים כל שנייה. את המסלול שווה להתחיל לפנות בוקר כדי לצפות בחיות: עדרי יאק וכבשים ונמר השלג המפורסם. תוך כדי ההליכה תפגשו נזירים שחוזרים מהתפילה. שווה לעצור ללינה ומזון ברומבאק, ולא לפספס את הפסקת התה והביסקוויטים מחמאת יאק 🙂

 

טרק דארצ’ה פאדום Darcha-Padum Trek:

טרק פופולרי בלדאק, שמאפשר לחצות את אזור לדאק והימאצ’ל פרדש, ולהרוויח נוף מגוון, כפרים מרתקים, מנזרים וטבע. המסלול מתחיל בדרקה בעמק הול (בהימאצ’ל פרדש), עובר דרך פלמו, שינגולה, עמק זנסקר, לאקנג, פורני, ומסתיים בפאדום. בין הדברים שתוכלו לחוות בדרך: מנזרים טיבשטיים, נהרות סואנים, פגישות עם שבטים נוודים החיים ומנוודים באזור, נוף סלעי, אחו שליו, חציית נחלים קרים והכרות עם כפרים מקומיים עתיקים. אם נראה לכם שהאתגר מתאים לכם – זה אחד מהמסלולים המגוונים ביותר בצפון הודו. שווה.

 

פאראנג לה 

טרק שעוקב אחר מסלול הסחר בין ספיטי לדאק, וכולל עלייה עוצרת נשימה לפאראנג. התחילו מקאזה (עמק שפיטי) טפסו לעבר ההרים עם נהר פאר, וכשתגיעו לרמה העליונה לדאק הטיבטית תיפתח בפניכם. בסוף המסלול תפגשו את אגם צומורורי, שבסביבתו נמצאים גם נוף פנורמי מרהיב וגם כמות גדולה של חיות ועופות בר שחיים באזור.

 

טרקים בצפון הודו – קשמיר

 

האגמים הגדולים, קשמיר

מלבד היות קשמיר אזור סכסוך טריטוריאלי בין הודו לפקיסטן, זה גם אזור טבע מופלא בו תוכלו לבלות בכיף במשך הקיץ – עונת המונסון – לחנות, לטייל, לצאת לטרקים ולהנות מהטבע. באזור מגודלים פירות, דגנים ותבלינים שמיוצאים למדינות אחרות, והדבר ניכר בנוף שכולל שדות וחלקות בין ההרים. הטרקים המומלצים באזור כוללים הליכה בצדי האגמים ובעמקים, בהם ניתן לחנות ואף לדוג באגמים.

 

טרקים בצפון הודו – הימאצ’ל פרדש

 

טרק הטריונד, הימאצ’ל פרדש Triund Trek, Himachal Pradesh

טרק קליל וידידותי למתחילים. המסלול ייקח כיומיים שלושה, בו תמצאו טבע פורח באביב, שלג בחורף ונוף יפהפה של רכסי הרים מושלגים. במהלך הדרך תוכלו לבקר בכפרים ולהתכבד בתה מקומי. המסלול מתחיל מאפר דאראמקוט, או מאפר בגסו, ושם תתחילו לטפס בשביל הררי ומיוער (שמלא באתרי קמפינג ונקודות קניית ציוד). כדי לטייל בגפכם בלי כמות גדולה של תיירים ומקומיים כדאי לצאת מוקדם בבוקר.

מידע נוסף על הטרק

 

טרק השלי טיבה, הימאצ’ל פרדש

אם המסעות עד כה נשמעו לכם טיפה יותר מדי – וגם אם סתם בא לכם לצאת ליום אחד במסע קצר ויפהפה – זה טרק מושלם עבורכם. מדובר במסלול הליכה של כחמש שעות, בו תזגזגו בטיפוס הר פרחוני ויפהפה. כשתגיעו לפסגה תזכו לתצפית פנורמית על כל האזור, כולל מבט מקרוב על פסגות ההימלאיה. דרך נהדרת לחוות את ההרים הענקיים בזמן קצר.

 

כדאי לדעת לפני שאתם יוצאים לטרק בצפון הודו

לפני שתצאו לטרק חשוב לבדוק שאתם יודעים איזה ציוד המסלול דורש. אם מדובר במסלול יומי או דו יומי, על פי רוב ישתלם לשכור אוהל וציוד בדרך ולהתמקד בסחיבת מים וחטיפים. אם מדובר בטרק ארוך או קפוא תצטרכו לקחת אתכם ציוד מתאים, אוהל, ביגוד מבודד ואוכל למספר ימים.

בנוסף, כדאי להכיר את תוואי המסלול, להצטייד בהוראות מתאימות ולהצטרף לקבוצת מטיילים מודרכת במקרה הצורך. בניגוד למקומות רבים בעולם, ההצטרפות לקבוצה מודרכת בטרקים בצפון הודו היא זולה במיוחד ושווה להשקיע כדי להבטיח בטיחות וחוויה מעניינת וחלקה.

 

תהנו!

 

עוד בהקשר לטרקים בצפון בהודו:

צפון הודו: האטרקציות הפופולריות ביותר בצפון הודו

טיפים והמלצות לטיול בהודו

רשימת אפליקציות מומלצות לטיול בהודו

ציוד להודו: מה לקחת לטיול בהודו – רשימה