וויטנאם הפכה לאחת המדינות הפופולריות ביותר לטיול בקרב ישראלים שתמיד מחפשים מקומות חדשים לחקור ולטייל בהם. המדינה הייחודית הזו עברה מודרניזציה בעשור האחרון שמקלה על הטיולים בה, אך היא עדיין לא חפה מבעיות. כל אלו שמתכננים לטוס לויאטנם צריכים לחשוב לא רק על מסלולי טיולים במדינה, אלא גם על חיסונים לויטנאם שחשוב להתחיל לעשות לפחות חודש לפני שעולים על הטיסה לטיול.

לפני שאתם צוללים לעומק הדברים זכרו שהכתוב אינו מחליף יעוץ אישי ומומלץ מאוד להתייעץ עם רופא או אם נציג של מרפאת מטיילים.

חיסונים לויאטנם

 

ויאטנם חיסונים – מה צריך לדעת לפני שמתחילים את סדרת החיסונים?

בין אם אתם מחפשים מידע על החיסונים לויטנאם בקופות החולים השונות, כמו חיסונים לויאטנם בקופת חולים מכבי או חיסונים לויאטנם במאוחדת או בקופת חולים כללית, ובין אם אתם מתכננים לעשות את החיסונים במרפאת מטיילים, יש מספר הנחיות שאתם צריכים להכיר ולעקוב אחריהן:

 1. חשוב להתחיל לעשות את החיסונים כחודש לפני הטיסה לויאטנם.
 2. חשוב לאכול לפני מתן החיסונים.
 3. בעת מתן חיסונים לויאטנם, עליכם להצטייד בפנקס חיסונים/תעודת שבי/תיעוד חיסוני אחר.
 4. מטיילים שטרם מלאו להם 18 שנים צריכים להגיע לחיסונים בליווי אחד מהוריהם.
 5. בעלי צרכים מיוחדים צריכים להגיע לחיסונים עם התיק הרפואי שלהם.

 

להתחסן לויאטנם כדי למנוע הדבקות במחלות נפוצות

חיסונים לויאטנם נועדו למנוע מספר מחלות נפוצות במדינה שחשוב להתחסן נגדן, ואלו הנפוצות ביותר (הכל בכפוף ליעוץ רפואי אישי שתקבלו במרפאת מטיילים):

 • קדחת דנגי – קדחת הדנגי מועברת באמצעות עקיצת יתוש התוקף בדרך כלל במהלך שעות היום ואם נדבקים בדנגי, עלולים לפתח דימומים מהעור, הריריות, ודרכי העיכול. למרבה הצער, לא קיים כיום חיסון נגד קדחת הדנגי, ולכן הדרך הטובה ביותר למנוע את המחלה היא לא לבוא במגע עם היתושים הנושאים אותו. המנעו מאזורים עם מים עומדים שבהם יתושים הם נפוצים והצטיידו בתכשירים נוגדי יתושים שימנעו מהיתושים לעקוץ אתכם.
 • מלריה – מחלה נוספת המועברת על ידי עקיצת יתושים ובמקרים מסוימים עלולה לגרום למוות. לפני טיסה לאזורים מסוימים בויאטנם, עליכם להצטייד בתרופה נגד מלריה כשתגיעו לשם, המנעו מעקיצת יתושים על ידי לבישת בגדים עם שרוולים ארוכים ושימוש בתכשירים דוחי יתושים.
 • טיפוס הבטן – טיפוס הבטן היא מחלה נפוצה מאוד בויאטנם הגורמת לכאבי בטן קשים, שלשול, והתייבשות. אם אתם מתכננים טיול קצר או ארוך בויאטנם, חשוב להתחסן נגד טיפוס הבטן כדי למנוע את התסמינים הלא נעימים של המחלה.
 • שחפת – מחלה נפוצה נוספת בויאטנם שניתן לבחון נוכחות של נוגדנים בגוף עבורה באמצעות בדיקת מנטו.
 • כלבת – חתולים, כלבים, עטלפים, קופים, ובעלי חיים אחרים בויאטנם נושאים את מחלת הכלבת שהפכה לנפוצה מאוד בויאטנם. אם ננשכתם על ידי חיה כלשהי בויאטנם, חשוב שתקבלו במהרה חיסון נגד כלבת ותקבלו טיפול רפואי הולם כדי למנוע הדבקות במחלה.
 • חיסון נגד הפטיטיס (דלקת כבד) מסוג A ו B- – חיסון להפטיטיס B חשוב במיוחד עבור אלו מכם שמתכננים טיול ארוך בויאטנם והמחלה הזו עוברת במגע עם דם, מכשירים מזוהמים, ובמגע מיני, ולכן חשוב להתחסן נגדה. בנוסף לחיסון להפטיטיס B, מומלץ גם לקבל חיסון נגד הפטיטיס A שיש סכנה לחלות בדלקת הזו. לפני קבלת חיסונים לויאטנם נגד דלקות כבד, חשוב שתבצעו בדיקה לנוכחות של נוגדנים נגד הפטיטיס B.
 • חיסון נגד דלקת בכבד מסוג A ו B – חיסון נגד דלקת מסוג A הוא החיסון המומלץ ביותר, אך יש לבדוק האם התחסנתם בעבר. חיסון לדלקת מסוג B היא בגדר חובה לכל מי שמתכנן שהות ממושכת בויאטנם. נציין שמחלת זו מדבקת מאוד ועוברת בעת קיום יחסי מין, במגע עם דם, בשימוש במכשירים שאינם סטריליים ועוד.
 • דלקת מוח יפנית – מחלה העוברת דרך עקיצות יתושים הנמצאים בעיקר באזורים חקלאיים בהם יש מים רבים. הדלקת גורמת לחום, הקאות, פרכוסים, ואף למוות, ולכן אם אתם מתכננים טיול בויאטנם, עליכם לקבל חיסון נגד דלקת מוח יפנית.
 • חצבת – מרביתנו מקבלים חיסון נגד חצבת בשתי מנות – בגיל שנה ובגיל 7. לפני שאתם מקבלים חיסון נגד חצבת, חשוב שתבדקו בפנקס החיסונים אם קיבלתם את שתי המנות ואם לא, עליכם לקבל חיסון טרם הנסיעה.
 • פוליו – מחלה נוספת שמרבית האנשים מתחסנים נגדה עד גיל שנה. אם לא קיבלתם את החיסון, עליכם לעשות זאת לפני הטיול.
 • בילהרציה – מחלה לא נעימה הנגרמת על ידי רחצה במים מזוהמים על ידי טפיל שחודר לתוך העור. כדי להימנע מבילהרציה, מומלץ שלא לרחוץ בנהר המקונג אלא להעריץ אותו מרחוק.

 

מתחסנים לויאטנם: איזה חיסונים צריך לויאטנם?

אחרי שהכרתם את המחלות שאתם עלולים ללקות בהן בעת טיול בויאטנם, הגיע הזמן להכיר את החיסונים שאתם צריכים לקבל לפי רשימה של חיסונים לויאטנם משרד הבריאות (שוב – בכפוף להמלצות שתקבלו במרפאת המטיילים שתבחרו):

 • טיפוס הבטן – חיסון שמומלץ לכל המטיילים לקבל
 • דלקת כבד A – חיסון שמומלץ לכל המטיילים לקבל
 • דלקת כבד B – אם אתם מתכננים לעסוק בפעילויות אתגריות, טיולים, או מתכננים שהות ארוכה יחסית בויאטנם, עליכם לקבל חיסון נגד דלקת כבד B. מטיילים נוספים שצריכים לקבל חיסון נגד דלקת כבד B הם אלו שמתכננים לקבל טיפול רפואי, לעשות קעקועים, או לקבל טיפולי שיניים בויאטנם.
 • דיפטריה, טטנוס, שעלת – אלו חיסונים שצריכים לקבל כל 10 שנים, ולכן אם עבר יותר זמן מאז שהתחסנתם נגד המחלות הללו (ולעתים 5 שנים), מומלץ לקבל חיסון נגדם לפני הטיול שלכם לויאטנם.
 • חצבת, אדמת, חזרת – חיסונים שניתנים לפי לוח חיסונים של משרד הבריאות במספר מנות וחשוב להיות מחוסנים נגד המחלות הללו לפני טיול. בדקו את פנקס החיסונים שלכם כדי לבדוק אם אתם מחוסנים נגד חצבת, אדמת, וחזרת, ואם לא – עליכם לקבל מנה נוספת לפני הטיול.
 • דיפטריה, שעלת, טטנוס – אלו חיסונים שצריכים לקבל כל 10 שנים, ולכן אם עבר יותר זמן מאז שהתחסנתם נגד המחלות הללו (ולעתים 5 שנים), מומלץ לקבל חיסון נגדם לפני הטיול שלכם לויאטנם.
 • כלבת – חיסון מומלץ עבור מטיילים שמתכננים שהות ארוכה יחסית בויאטנם או אלו שמטיילים טיול קצר במקומות שיש בהם גורמי סיכון, כמו נוכחות של בעלי חיים מסוגים שונים.
 • קדחת מוח יפנית – חיסון נוסף שמומלץ בעיקר למטיילים שמתכננים שהות ארוכה יחסית בויאטנם, בעיקר בחודשים מאי עד יולי.

 

רשימת קופות חולים ורפרנסים למידע על החיסונים:

 1. חיסונים לויאטנם ללקוחות כללית – אם אתם חברים במרפאת כללית, אתם יכולים לקבוע תור לחיסון בטלפון 2700* או במרכז הזמנות ארצי מור 3171*.
 2. חיסונים לויאטנם ללקוחות מאוחדת – ניתן גם להתקשר 3833*
 3. חיסונים לויאטנם בקופת חולים מכבי

 

חיסונים לויאטנם: איך להתחסן לשמור על הבריאות?

מלבד חיסונים לויאטנם שהוזכרו מעלה, חשוב גם לעשות דברים מסוימים שיעזרו לכם להימנע ממחלות שונות וטיפולים נלווים בעת טיול במדינה. ראשית כל, הצטיידו בדוחי יתושים ומרחו אותם באופן נדיב במהלך שעות היום וגם הלילה כדי להימנע מעקיצות של יתושים מחוללי מחלות. בנוסף, לבשו בגדים קלילים וארוכים כדי להימנע מעקיצות לא נעימות.

הקפידו לשמור על היגיינה, לשתות מים מבקבוקים סגורים, לאכול במקומות נקיים, ולא לרחוץ במקורות מים שאתם לא מכירים או כאלו שידועים כמזוהמים. הקפידו גם למגן את עצמכם בכל מגע מיני כדי להימנע ממחלות מין ומחלות אחרות העובדות במגע מיני, כמו דלקות כבד. באופן הזה תוכלו לטוס לטיול שלכם בויאטנם בראש שקט ולהיות בטוחים שאתם מוגנים נגד מחלות שונות במדינה שהן עדיין יחסית נפוצות.

להלן מידע ממשרד הבריאות בנוגע לחיסונים לנוסעים לחו”ל.

במידה ואתם מתכננים לטייל גם בהודו כדאי לקרוא גם על חיסונים מומלצים לטיול בהודו.